Kvalitetna sol i derivati soli izuzetno su korisni i svestrani. Saznajte na koje ih sve zanimljive načine možete koristiti i to od glave do pete, iznutra i izvana.
Koliko ste puta čuli ili upotrijebili rečenicu „sol nije zdrava“? Hm..to baš i nije sasvim točno. Činjenica je da naš organizam ne može sam proizvesti sol pa ju je nužno konzumirati kako bi naš sofisticiran tjelesni mehanizam dobro funkcionirao. Normalno funkcioniranje mišićnog i živčanog sustava bez soli bi bilo nemoguće. Ali ne bilo kakve.
Najčešće se, na žalost, koristi rafinirana, „kuhinjska“ sol čija je kemijska struktura znatno izmijenjena tijekom procesa prerade. Na taj način tretirana sol više ne sadrži vrijedne minerale i elemente, te u konačnici organizmu donosi više štete nego koristi. Kuhinjska sol sadrži velik udio natrijevog klorida i dodataka poput joda, kao i različitih sintetskih tvari i aditiva kao što je npr. aluminij kojem je svrha štititi sol od vlage. Jednako je važno voditi brigu o kvaliteti soli koju unosiš u organizam kao i o kvantiteti.
Donosim vam tri priče o soli kakvu preporučujem kao i devet dobrih savjeta i trikova za njihovo korištenje.
Trikovi s cvijetom soli
Priču počinjem s apsolutnom crème de la crème među solima. Slikovit naziv „cvijet soli“ preuzet je iz francuskog. Fleur de sel se smatra „kavijarom“ među solima zbog bogate mineralne strukture i sofisticiranog načina berbe. Kristali cvijeta soli nakupljaju se u tankom sloju na površini mora, koji se pomoću finih mikronskih sita ručno sakupljaju i to u ranim jutarnjim satima i kasno navečer kada nema vjetra.
Cvijet soli je prirodno bogat mineralima i to posebno magnezijem, kalcijem, kalijem te sadrži povećanu koncentraciju prirodnog joda. Ne sadrži aditive niti dodatke joda pa se osim u prehrani, koristi i u kozmetičke svrhe.
1. Pripremite prirodno izotonično piće kojim ćete nakon treninga nadoknaditi izgubljene elektrolite, regulirati pH i okrijepiti se. Na 500ml vode dodajte 1 žlicu prirodnog jabučnog octa, sok pola limuna, žličicu ekološkog meda i prstohvat cvijeta soli. Po želji možete kombinirati i sok naranče ili grejpa.
2. Prirodan mineralni sastav cvijeta soli intenzivira okus svakog jela pa ga možete koristiti i kao „tajni sastojak“ svojih kulinarskih kreacija. Probajte ga u ovom finom i jednostavnom receptu:
Mousse od avokada
U blender ubacite 1 avokado, 1 žlicu kakao praha, 1 žlicu meda, prstohvat bourbon vanilije i nekoliko zrna cvijeta soli. Sastojke izblendajte i uživajte!
3. Antibakterijsko i protuupalno djelovanje soli pomoći će vam kod simptoma prehlade kao što su začepljenje i infekcija nosa. U 500ml tople vode (ili čaja sljezovog korijena) otopi žličicu cvijeta soli i takvom otopinom treba isprati nos.
Trikovi s himalajskom soli
Himalajska sol se smatra najčišćom na svijetu jer potječe iz pramora, nezagađenog ekosustava staroga više od 250 milijuna godina. Dobiva se u podnožju Himalaje i najčešće ima nježnu ružičastu boju, iako nijansa ovisi o iskopu pa tako može biti tamnija ili svjetlija. Vrijedni sastojci su u potpunosti sačuvani s obzirom na ručnu obradu kao i sušenje na suncu.
1. Osim što bi bilo pametno da je koristite na svakodnevnoj bazi umjesto nezdrave kuhinjske soli, predlažem da je upotrijebite kao moćno sredstvo dezinfekcije grla koje u kombinaciji s prahom neema smiruje upale i djeluje antibakterijski. U čaši tople vode otopite žličicu himalajske soli, dodajte žličicu praha neema i otopinu grgljajte najmanje 3 minute. Okus je grozan, ali se zbog efikasnosti isplati izdržati. :)
2. Isprobajte i ovaj izvrstan peeling za tijelo: pomiješajte tri žlice sitne himalajske soli, dvije žlice meda, nekoliko kapi bademovog ulja i nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja. Primjerice lavande ili ružmarina za dodatno poticanje cirkulacije i anticelulitni učinak. Koža će biti meka i glatka, a kombinacija sastojaka djeluje i protiv nečiste kože i akni (primjerice na leđima).
3. Topla kupka s dodatkom himalajske soli i sode bikarbone djelovat će pročišćavajuće i opuštajuće. Bogat mineralni sastav iz soli će se apsorbirati kroz kožu, a soda bikarbona će pozitivno utjecati na dodatni detoks učinak. Naravno, hedonisti(ce) mogu eksperimentirati s dodacima organskih baznih i eteričnih ulja.
Trikovi s magnezij kloridom
Magnezij klorid, poznatiji pod nazivom nigari, derivat je morske soli koji se tradicionalno koristi kao prirodno sredstvo za sirenje sojinog mlijeka i izradu tofua. Sadrži više od 95% magnezijevog klorida, a poznat je po brojnim dobrobitima za ljudski organizam s obzirom na to da sadrži visoki postotak prirodnog i organizmu iskoristivog oblika magnezija.
1. Najpoznatiji način korištenja nigarija je napitak koji služi kao prirodni izvor magnezija. U tu se svrhu oko 30g magnezijevog klorida otopi u litri vode te se takav rasol može piti oko 1dcl dnevno. Uzimanje magnezijevog klorida preporučuje se tijekom napornih i stresnih perioda za brži oporavak organizma jer magnezij doprinosi normalnoj funkciji mišića te smanjenju umora i iscrpljenosti. Neću vam lagati - okus je grozan, ali kombinirate li ga s voćnim sokovima ili koristite kao bazu za smoothie, bit će sasvim podnošljiv. S obzirom na moćno djelovanje, isplati se. :)
2. Budući da se magnezijev klorid brzo apsorbira u organizam putem kože, preporučujem da ga koristite za kupke kojima ćeš smanjiti simptome PMS-a, nervoze i stresa. U pola čaše magnezij klorida dodajte nekoliko kapi baznog i eteričnog ulja i otopite ih u kadi tople vode. Simptomi stresa će biti smanjeni kao i grčevi uzrokovani manjkom magnezija u organizmu. Ova je kupka pravi melem za sportaše koje muči upala mišića nakon treninga.
3. Podsjećam da magnezij klorid može pozitivno djelovati na probleme s upalom živaca i ligamenata jer ih omekšava i djeluje protuupalno. U tu svrhu možeš napraviti obloge s vodom i nigarijem te aplicirati na zahvaćeno područje. Želiš li dodatno povećati djelotvornost i smanjiti probleme kod npr. uganuća i udaraca, napravi ovu fantastično djelotvornu smjesu za smanjenje oteklina. U 1dcl vode otopite žličicu magnezij klorida i dodaj 1-2 žlice praha zelene gline, ovisno o zahvaćenoj površini. Pomiješaj drvenom ili keramičkom žlicom do željene gustoće i apliciraj u debelom sloju pomoću komprese na oteklinu. Nikada ovu smjesu nemojte nanositi na oštećenu kožu.
Članak je objavljen na portalu Zdrava krava.
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
bio&bio je robna marka tvrtke Biovega d.o.o. Sva prava pridržana © 2022 Impressum
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
Komentar je uspješno dodan, te će biti prikazan nakon odobrenja administratora. Dodaj novi komentar