U nastavku serijala #HReko donosimo zanimljivu priču o mahunarkama na najstarijem domaćem eko imanju Zrno.
Voditeljica eko uzgoja na najstarijem hrvatskom ekološkom imanju Zrno, Ksenija Piršljin, s entuzijazmom priča fascinantnu priču o uzgoju mahunarki i opisuje njihov put od polja do tanjura.
Intenzivno sijemo i sadimo povrće te smo u pripremi sjetve soje, koju planiramo oko 20.4. Predsjetveni usjev kao zelena gnojidba nam je Perko repica, čije sjeme imamo već generacijama na imanju i koristimo ga isključivo u svrhu zelene gnojidbe. Zelena, zato što se zaoravaju zeleni ostaci bilja, primjerice djetelina i repica, a sorta je Perko. Zaoravanjem zelene mase obogaćuje se tlo i još ako je to leguminoza, kao što je djetelina ili lucerna, dobrobiti su višestruke.
Na imanju osim soje, koju uzgajamo za vlastite potrebe proizvodnje tofua, od mahunarki uzgajamo i razne vrste graha, grašak i mahune. Grah, grašak i mahune sijemo uvijek na drugu parcelu i na drugo mjesto zbog plodosmjene ili plodoreda.
Sjeme koje koristimo je većinom naše, ono koje je već dugi niz godina u uzgoju na Zrno eko imanju ili ga, većinom za mahune, nabavljamo iz strogo kontroliranog ekološkog sjemenarskog uzgoja iz Slovenije, po standardima najpoznatije sjemenarske kuće za ekološko sjeme, Reinsaat.
Zanimljivo je kod uzgoja mahunarki da se neće tako često, kao primjerice tikve, križati sjeme unutar vrste, pa nam to dozvoljava da sijemo sortu do sorte graha bez bojazni da će se iskrižati. Isto tako, mahunarke pokušavamo koristiti kao presjetvenu kulturu za plodovito povrće ili zeljarice, jer one trebaju jaku ishranu tla. A upravo mahunarke to omogućavaju stvarajući dušične kvržice na korijenju koje ostavljamo u tlu te nam služi kao dodatna gnojidba dušikom. Mahunarke imaju specifičnu sposobnost da vežu atmosferski dušik i dušik iz tla i pohranjuju ga u "kvržicu" koja je spremište dobrog i kvalitetnog dušika za sljedeću kulturu. Fiksacija dušika je jedan od najfascinantnijih procesa u prirodi jer je dušik kao i Duša nevidljiv, neopipljiv ali i sveprisutan. Dušik je također teško mobilizirati pa se na ovaj način Priroda pobrinula da ga "ukroti" i omogući nam korištenje bez previše ulaganja.
U cjelokupnom uzgoju uvijek koristimo plodosmjenu kultura kroz godinu kao i plodored pri rotaciji kultura po parcelama. Tako primjerice u proljeće posijemo soju koja nam u jesen, fiksacijom dušika, ostavi na korijenu dušične kvržice te nam one obogate tlo za jesensku sjetvu pira i raži. Sljedeće ljeto sijemo postrno daikon, bijelu repu, crnu rotkvu ili pak Perko repicu za zelenu gnojidbu. I tako na jednoj parceli, unutar dvije godine, imamo mogućnost berbe tri kulture: soje, pira i daikona.
Navodnjavanje koristimo prvenstveno u uzgoju povrća na parcelama u blizini bazena koji se puni oborinskim i podzemnim vodama kao i vodom iz arteškoga bunara koji se nalazi na imanju. Koristimo većinom sistem "kap po kap" navodnjavanje jer time učinkovito dovodimo vodu do svake biljčice. Tako kroz godinu imamo postavljenih oko 40 km cijevi za navodnjavanje "kap po kap".
Najznačajnija mahunarka koju uzgajamo je svakako soja i od nje proizvodimo vrhunski tofu. Prošle smo godine po jednom struku soje imali jako dobar prinos jer su nam mahune bile dobro ispunjene krupnim zrnima soje, koje je, što je najvažnije, puno bjelančevina i zato imamo kvalitetan i ukusan tofu za potrebe Zrno bio bistroa i za sendviče koji su dostupni ekskluzivno u bio&bio trgovinama i bio&bio cafeu. Što se tiče grahova, oni su nam najzastupljeniji na tanjurima u Zrno bio bistrou uz obilje svježeg povrća koji zajedno pričaju priču: od Zrno imanja do Zrno tanjura.
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
bio&bio je robna marka tvrtke Biovega d.o.o. Sva prava pridržana © 2022 Impressum
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
Komentar je uspješno dodan, te će biti prikazan nakon odobrenja administratora. Dodaj novi komentar