Ako te muče “sezonske alergije” kao što je alergija na ambroziju, travu ili brezu i koristiš sintetske antihistaminike, sigurno se pitaš što još možeš učiniti da ublažiš sve te iscrpljujuće simptome. Sintetski lijekovi protiv alergija na žalost samo potiskuju simptome i nisu bez nuspojava. Zato ti donosimo prirodna rješenja za ublažavanje simptoma alergije.
Ako te muče “sezonske alergije” kao što je alergija na ambroziju, travu ili brezu i koristiš sintetske antihistaminike, sigurno se pitaš što još možeš učiniti da ublažiš sve te iscrpljujuće simptome. Sintetski lijekovi protiv alergija na žalost samo potiskuju simptome i nisu bez nuspojava. Zato ti donosimo prirodna rješenja za ublažavanje simptoma alergije.
Posebno mjesto na našoj “listi” prirodnih i neškodljivih metoda pripada fascinantnoj pčelinjoj superhrani - cvjetnom prahu.
Ako pelud želiš ubaciti u svoj arsenal protiv oslabljenog imuniteta, dobro je početi s tretmanom najmanje 6 tjedana prije sezone alergija te nastaviti tijekom kriznog razdoblja.
Kada govorimo o tretiranju simptoma sezonskih alergija (poput one na ambroziju ili brezu), princip je sličan kao u homeopatiji - daju se manje količine peludi kako bi se stimulirao vlastiti imuno sustav. Treba početi s vrlo malim količinama, primjerice, jednim do dva zrnca i promatrati reakciju.
Većina osoba ipak nije alergična na cvjetni prah i med, pa vrijedi isprobati ovo djelovanje. Počni s manjim količinama dok ne dođeš do idealne dnevne količine koja može biti od jedne čajne do jedne jušne žlice dnevno. Svaki organizam je jedinstven pa ne zaboravi pažljivo osluškivati svoj.
Cvjetni prah ili pelud zapravo su muške stanice prašnika cvijeta kojeg pčele skupljaju, slažu u stanice saća i zaštićuju medom za prehranu novom leglu pčelica i pčelinje zajednice.
Cvjetni prah je kompletna superhrana fascinantnog sastava koji se još u drevnoj kineskoj medicini smatrao iznimno moćnim energetskim tonikom za regeneraciju i oporavak bolesnika.
Svi navedeni sastojci peludi su biodostupni i u potpunosti iskoristivi našem organizmu:
Najbolje da razmutiš svoju dnevnu dozu zrnaca u čaši mlake vode (nikako vruće, da se prirodno prisutni enzimi ne bi uništili) te je popiješ nakon što zrnca nabubre i otope se. Naravno, zrnca možeš dodati i u smoothie ili druge hladne napitke.
Predlažem da cvjetni prah čuvaš u staklenoj posudi, na tamnom i hladnom mjestu, idealno u hladnjaku, no nikako ne izloženo sunčevoj svjetlosti i ne na temperaturi iznad 40 °C.
Osim raznolike, cjelovite prehrane bogate zelenjavom, voćem i povrćem, ne zaboravi izbaciti mliječno, šećer i bijelo brašno. Dodatna pomoć mogu biti i suplementi koji s cvjetnim prahom djeluju sinergijski i to prije svega:
Također, dodatni as u rukavu je i neizostavna zlatna pasta s kurkumom koju možeš napraviti i redovito piti tijekom “kriza”. I ne zaboravi: ključ uspjeha je sa suplementacijom krenuti na vrijeme!
1. Dostupnost naše hrane ovisi o oprašivačima
Uloga i posao pčela na našem planetu je od nemjerljive važnosti: oprašuju više od 80% zelenila koje nas okružuje te više od 1/3 kultura kojima se hranimo. Pa ipak, konvencionalna poljoprivreda koja koristi zloglasni glifosat i neonikotinoid, nemilice uništava cijele kolonije pčela koje izumiru sve većom brzinom!
Nasuprot takvom masovnom (samo)ubojstvu, ekološko pčelarstvo čuva pčelinja staništa, poštujući prirodu i njezine cikluse.
Zato je važno da cvjetni prah, čija svojstva zaista izazivaju divljenje, bude isključivo ekološkog porijekla, bez ostataka toksina koji se koriste na kemijski tretiranim područjima i u konvencionalnom pčelarstvu.
2. Mjesec dana za samo jednu žličicu
Zahvalni smo pčelama na ovom jedinstvenom daru prirode jer jednoj je pčeli, koja u prosjeku sakuplja pelud 8 sati dnevno, potrebno čak mjesec dana da sakupi dovoljno cvjetnog praha za prosječnu dnevnu dozu - čajnu žličicu.
3. Cvjetni ili vilinski prah? :)
Zanimljivo je da cvjetni prah nije moguće proizvesti u laboratoriju. Iako znanstvenici znaju udio i omjere sastavnih dijelova peludi, istraživanja su pokazala da ipak “nešto nedostaje” jer mlade pčele i pčelinja zajednica umiru kada im se daje sintetski spravljena pelud. Zvuči kao pravi vilinski prah. ;)
Napomena: prije uzimanja bilo kakvih suplemenata kod tretiranja alergija, savjetuj se prethodno sa svojim liječnikom. Ovaj je članak informativnog karaktera.
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
bio&bio je robna marka tvrtke Biovega d.o.o. Sva prava pridržana © 2022 Impressum
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
Komentar je uspješno dodan, te će biti prikazan nakon odobrenja administratora. Dodaj novi komentar