Pročitaj intervju s cijenjenom stručnjakinjom Anđelom Jelić koja stoji iza Instagram profila @lifestyle_psychology_.
Blagdani se bliže, a s njima i problemi neumjerenog "uživanja" u hrani. Doktoricu psihologije, Anđelu Jelić koja se specijalizirala za psihologiju prehrane pitali smo kako zadržati zdrav odnos prema hrani i izbjeći blagdansko prejedanje. U nastavku pročitaj što nam je otkrila.
Rekla bih ne samo blagdansko prejedanje već i ono u situacijama kao što su slavlja i druženja. Počeli smo „užitak“ tražiti u količini, a ne u kvaliteti hrane.
Uzrok, odnosno okidači koji potiču prejedanje mogu biti razni. Najčešće su to dostupnost i vremenska ograničenost raspoloživosti raznovrsne hrane te emocionalni uzorci poput stresa, lošeg raspoloženja, nostalgije, …, ali i iskustva s restrikcijama, dijetama te restriktivan mindset prema hrani u kojem sebi najčešće branimo konzumiranje hrane ili hranu koristimo kao nagradu ili kaznu.
Smatram da u vrijeme blagdana ili općenito druženja trebamo održavati i njegovati svoju zdravu rutinu, ne zaboravljajući na važnost sna, prehrane i kretanja. Kada do toga držimo onda u hrani i svim njezinim značenjima i karakteristikama možemo uistinu uživati bez da se osjećamo loše, umorno, „teško“ ili s krivnjom i grižnjom savjesti.
Kao što sam već spomenula održavanje rutine, higijena sna, redovni, uravnoteženi i umjereni obroci, kretanje te jasno komuniciranje vlastitih potreba i osjećaja kako bi imali koliko toliko ugodne odnose s drugima. Narušeni međuljudski odnosi mogu biti također okidači za narušen odnos prema hrani.Svakako svjesnijim pristupom hrani i jelu doprinosimo održavanju zdravog odnosa prema hrani.
To bi značilo da prije jela pogledamo što to jedemo, osvijestimo izgled, miris, okus, oblik i boju hrane, da jedemo zalogaj po zalogaj, polako i radimo pauze između zalogaja odlažući pribor za jelo na tanjur. Time podupiremo dobru komunikaciju između crijeva i mozga kako pravovremeno shvatili jesmo li još gladni i koliko. Možda jedna dobra i vrlo jednostavna tehnika koje se lako možemo sjetiti je, pokušajmo jesti do 80% sitosti. Tih 20% ostavimo za onaj slatki, ali obavezno svjesni zalogaj. Svakako svjesnijim pristupom hrani i jelu doprinosimo održavanju zdravog odnosa prema hrani.
Takav način razmišljanja možemo nazvati polariziranim načinom razmišljanja kojeg poznajemo pod nazivom crno-bijeli način razmišljanja gdje opuštanje i odmor percipiramo kao potpunu suprotnost kretanju, radu, aktivnostima.
Dodala bih kako opuštanju trebamo dodati pridjev, pametno ili zdravo odmaranje, a da bi tako bilo ne smijemo zaboraviti održavanje zdrave rutine i tri glavna stupa zdravlja (san, prehrana i kretanje).
Spomenuti način razmišljanja može biti i rizik za razvoj narušenog odnosa prema hrani pa i poremećaja hranjenja jer se razvijaju nezdravi obrasci jedenja i odnosa prema hrani: prejedanje – uskraćivanje hrane i onda se to ponavlja…
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
bio&bio je robna marka tvrtke Biovega d.o.o. Sva prava pridržana © 2022 Impressum
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
Komentar je uspješno dodan, te će biti prikazan nakon odobrenja administratora. Dodaj novi komentar