Tamaru je profesionalna znatiželja odvela u istraživanje novih spoznaja o utjecaju nutritivnih svojstava hrane na mentalno zdravlje i kognitivne funkcije. Provjeri što je otkrila i iskustveno zaključila.
„Magla u glavi“, loše raspoloženje, mentalni umor, manjak koncentracije, smušenost, česte promjene raspoloženja, slabije pamćenje… Prepoznajete se? Kroz život svatko od nas vjerojatno prođe kroz vrtuljak opisanih stanja no vrlo jednostavno iz njih možemo izaći ukoliko posvetimo više pažnje – cjelovitoj prehrani, i cjelovitim dodacima prehrani kao dodatnoj podršci.
U novije vrijeme razvijaju se nove grane nutricionizma, psihologije i psihijatrije koje istražuju i dovode u vezu način kako se hranimo s našim psihičkim i emotivnim stanjima, pa čak i s ozbiljnijim stanjima i dijagnozama. Ima smisla, jel tako?
Naš mozak organ je kao i svaki drugi – ima svoju važnu funkciju i povezan je s drugim organima i sustavima u tijelu. Odgovoran je za niz naših funkcija i upravlja njima. Kao i bez srca, bez njega ne možemo. Našem mozgu potrebna je kvalitetna hrana i energija jer neprestano radi 24 sata, 365 dana u godini.
Kad jedemo kvalitetno imat ćemo bolju pažnju i pamćenje, lakše ćemo održavati koncentraciju, biti mentalno i emocionalno stabilniji, lakše pronalaziti rješenja, biti dobro raspoloženi. Šta to konkretno znači? Naš mozak jako voli kvalitetne masnoće, cjelovite ugljikohidrate, a dragi su mu i proteini kao i minerali i vitamini.
Aminokiseline omogućavaju prijenos informacija između živčanih stanica putem neurotransmitera. Izvor su im namirnice bogate bjelančevinama – mahunarke, neke vrste žitarica, orašasti plodovi i sjemenke. Dva „najpopularnija“ neurotransmitera su dopamin (utječe na očuvanje pažnje, raspoloženje, emocionalnu uzbuđenost, sposobnost učenja) i serotonin (regulira ciklus budnosti i sna, osjećaj zadovoljstva i apetit). Za sintezu neurotransmitera važni su i vitamini.
Vitamini i minerali podrška su mnogim unutar staničnim procesima važnim za dobro funkcioniranje mozga. Natrij, kalij i kalcij važni su za odvijanje procesa mišljenja. Magnezij, mangan i vitamini B skupine opskrbljuju stanice mozga energijom, a željezo osigurava kisik. Vitamini A, C i E djeluju antioksidativno pa sudjeluju u sprječavanju pa čak i saniranju staničnih oštećenja, a vrlo su važni za naše pamćenje i raspoloženje.
Njihov izvor su sve cjelovite namirnice iz ekološkog uzgoja pri čemu je važno da nam je prehrana raznolika kako bismo postigli njihov sinergijski učinak. Isti možemo postići i nutritivno bogatim dodacima prehrani poput Havajske spiruline koji je ujedno i poznati istraživani neuroprotektor.
Nezasićene masne kiseline presudne su za izgradnju živaca i moždanog tkiva (zamislite, 70% našeg mozga čine masti), a omogućavaju nesmetano odvijanje procesa mišljenja te utječu i na naše emocionalno stanje. Naposljetku, nezasićene masne kiseline važne su za očuvanje zdravlja moždanih stanica i mentalne vitalnosti tijekom cijelog života.
Ovdje se posebno ističu Omega-3 i Omega-6 koje pripadaju esencijalnim masnim kiselinama koje je važno da unosimo hranom jer ih naš organizam sam ne proizvodi.
Njihovi dobri izvori su: laneno ulje i sjemenke, konopljino ulje, maslinovo ulje, orašidi, avokado, cvjetača, brokula, kupus, tofu, ali i ulje algi (biljni izvor DHA)
Složeni ugljikohidrati daju nam energiju potrebnu za „pokretljivost“ mozga i motivaciju. Našem su mozgu potrebne velike količine glukoze te je pritom važno da unos bude spor i stabilan – a to nam omogućavaju upravo cjelovite žitarice, ali i orašasti plodovi i sjemenke. U strepnji od izlaganja glutenu sve su žitarice nepravedno izgubile pažnju i „dobar glas“, no iznimno su važan izvor složenih ugljikohidrata kao i vitamina iz B spektra.
Mikrobiotici – danas već gotovo svi znamo da su istraživanja pokazala da postoji povezanost između bakterija u našim crijevima i zdravlja mozga, što utječe na mentalno zdravlje. Kada je sastav mikrobioma u crijevima u neravnoteži, kao rezultat mogu nastati upalni procesi koji mogu imati negativan učinak na zdravlje živčanog ustava i funkcioniranje mozga (neki stručnjaci čak o depresiji govore kao o posljedici upalnog procesa u organizmu). Podrška ravnoteži mikroflore je prehrana bogata namirnicama koje hrane korisne bakterije i reduciraju štetne bakterijske vrste – to je, između ostalog, fermentirana hrana poput zimnice, tempeha, misa, i sl., ali i probiotičkih dodataka kada nam treba pojačanje "dobrih bakterija".
I uz raznoliku, cjelovitu i kvalitetnu prehranu u situacijama kada smo više izloženi ili osjećamo da trebamo podršku srećom možemo posegnuti i za kvalitetnim rješenjima iz prirode u obliku dodataka prehrani, tinktura i sl.
Kad govorimo o zdravlju mozga tu se posebno izdvajaju:
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
bio&bio je robna marka tvrtke Biovega d.o.o. Sva prava pridržana © 2022 Impressum
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
Komentar je uspješno dodan, te će biti prikazan nakon odobrenja administratora. Dodaj novi komentar