Kategorije
Ivana Lazić

Pravilno zalijevanje biljaka

Zalijevanje biljaka uopće nije banalno. Postoje brojna pravila koje je dobro znati a biljke na vašem balkonu ili u vrtu će vam biti itekako zahvalne na tome.

Pravilno zalijevanje biljaka
Datum objave: 14.08.2013

Voda je život
Jednostavna molekula vode, sastavljena od dva atoma vodika i jednog atoma kisika, ima nemjerljiv utjecaj na živi svijet, kako na ljude, tako i na biljke koje želimo uzgajati u svojim vrtovima i na malenim balkonima. Nužna je za rast biljke, napaja je, služi kao otopina i transportno sredstvo hranjivih tvari od korijena do najvišeg lista. Podržava velik broj biokemijskih procesa i pritiskom na stanične stjenke daje biljci oblik. Ujedno, u toplim mjesecima u godini, pomoći će pri hlađenju biljke. Zbog svega toga je sasvim jasno da je zalijevanje u pravom trenutku i na pravi način jedan je od ključnih faktora uspješnog uzgoja biljaka.

Biljke vole kišnicu
Za početak, dobro je pratiti vremenske prognoze i imati makar okvirnu predodžbu kada će naići sljedeće oborine. Koristite kišnicu kada je god to moguće. Ako imate dvorište i oluke oko kuće, usmjeravajte kišnicu u bačve. Dobit ćete vodu manje tvrdoće od one iz cijevi a ujedno možete prilično uštedjeti. Trenuci kada najviše treba paziti na dostupnost vode su početak klijanja, period nakon presađivanja flanaca i glavnina razvoja ploda ili korijena, primjerice, kod rajčice i mrkve. Tek isklijala ili presađena biljčica koja nema na raspolaganju dovoljno vode uvenut će ili neće uspjeti razviti se, a plodovi i korjenasto povrće izgledat će kržljavo, usahlo i neće biti sočni.

Kada i kakvom vodom zalijevati

Voda za zalijevanje, bavili se balkonskim cvijećem i začinima ili vrtom, u idealnim uvjetima treba odležati barem 24 sata. Zalijevajte isključivo vodom temperature istovjetne temperaturi zraka. Hladna voda  može biti šok za biljku, pogotovo kada se koristi u toplim ljetnim danima. Odležavanje je također korisno kada koristite cijevnu vodu jer će se kamenac taložiti na dnu boce. Naravno, nemojte ih mućkati prije zalijevanja. Preporučujem boce veće zapremine koje možete držati na balkonu pod policama i tako ih činiti uvijek spremnima za upotrebu.

Ciljajte zalijevati biljke u ranim jutarnjim satima. Tako ćete prirediti biljke za ljetne temperature. Nikad ne zalijevajte biljke pri jakoj sunčevoj svjetlosti, dijelom zbog opeklina koje nastaju na listovima a dijelom zbog isparavanja koje je pojačano kada je vani vrlo toplo. Izbjegavajte zalijevati vrt navečer jer će višak vode pojačati razvoj gljivičnih oboljenja.

Malčiranje i ostali trikovi
Pri zalijevanju se fokusirajte na bazu stabljike, prema korijenu. Ne zalijevajte listove i plodove jer tako nepotrebno bacate vodu. Upijanje vode preko njih je zanemarivo u odnosu na ono preko sustava korijenja. Ako imate vrt na tlu koje brzo gubi vodu cijeđenjem i izloženo je vjetrovima, pomozite mu tako što ćete površinu oko biljaka pokriti suhim i sjeckanim biljnim materijalom. Malčiranje uz pomoć slame, usitnjenih grančica i piljevine osim što će smanjiti  isparavanje vode, spriječit će razvoj korova koji dodatno kradu vodu.

 


 

Preporuke 0
Tvoje mišljenje nam je bitno

Tvoj email neće biti objavljen i koristi se samo u svrhu odgovaranja na tvoj komentar / recenziju.
Ostavi nam svoju preporuku i pomozi drugima da pronađu baš ono što im treba.

Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!

bio&bio trgovine (22)
Pronađi nas na jednoj od lokacija diljem Hrvatske.
Pogledaj lokacije trgovina
Naruči putem weba, plati i preuzmi u trgovini
Od sada možeš naručiti sve željene proizvode putem weba te ih preuzeti i platiti u odabranoj, bilo kojoj bio&bio trgovini. Ovo je idealno kada imaš malo veći shopping za obaviti, a nemaš vremena pretraživati i istraživati. Sve će te već čekati spremno. :)