Upoznaj ovo popularno korejsko jelo i saznaj zašto ga moraš uključiti u svoj jelovnik.
Kimchi je egzotičan i ljuti brat domaćeg kiselog kupusa i novi najbolji frend tvoje crijevne mikroflore.
Sastoji se od fermentiranog povrća poput kupusa, daikona, mrkve i paprike koje se sljubi s kombinacijom ljutkastih začina - đumbirom, čili papričicom, češnjakom ili ljutom paprikom.
Kombinacije povrća mogu biti različite kao i kombinacije začina, no baza je najčešće kupus, daikon, čili i češnjak. Ovaj zdrav dodatak jelima popularan je u Koreji i Japanu, ali za njega znaju i svi health-food zaljubljenici diljem svijeta.
Ljutkasto fermentirano povrće bogato je probavnim enzimima, zdravim probioticima i dobrim bakterijama koje koloniziraju probavni sustav i pomažu kod detoksikacije i normalnog funkcioniranja svih ‘eliminacijskih organa’ i to prije svega crijeva, ali i jetre i bubrega.
Kimchi je odličan dodatak jelima s mahunarkama i žitaricama jer potiče njihovo probavljanje, ali i probavljanje masnoća te se stoga preporučuje uz pržena jela. Nemoj pojesti više od 3 žlice kimchija dnevno, no jedi ga redovito, pogotovo tijekom zimskih mjeseci kada naš organizam jednostavno žudi za fermentiranim povrćem.
Može. Dobra ideja. Trebat će ti nekoliko organskih sastojaka, začina i malo strpljenja jer fermentaciju ne treba požurivati. Nemoj ni pomišljati za ovaj ljekoviti pripravak koristiti konvencionalno povrće jer ostaci pesticida, herbicida i fungicida koji se rutinski koriste pri uzgoju nisu dobrodošao sastojak u našem zdravom kimchiju. Trebaš jedan organski daikon. Glavicu kupusa. Veću mrkvu. Morsku sol, čili papričice (može i u prahu), svježi đumbir (ajde nemoj u prahu jer svježi je nemjerljivo bolji za kimchi) i češnjak. Omjeri neka budu odokativni, imaj povjerenja u svoju kreativnost i sposobnosti intuitivnog kuhanja. Možeš ti to.
Nareži kupus na deblje trake, a mrkvu na ploškice te ih u zdjeli pomiješaj i prelij slanom vodom. Prekrij zdjelu tanjurom i neka tako odstoji otprilike 7 sati ili preko noći.
Za začinsku pastu nasjeckaj đumbir, čili papričice i češnjak. U suribachiju ili mužaru sve poveži u gustu pastu, po potrebi možeš dodati i malo vode. Nasjeckaj daikon i pomiješaj ga s ocijeđenim povrćem i začinskom pastom. Dodaj malo vode od namakanja (otprilike šalicu) i sve dobro pritisni ili u preši za fermentiranje povrća ili na zdjelu stavi manji tanjur, pa čvrsto pritisni sastojke težim kamenom ili nekim drugim predmetom. Povrće mora biti fiksirano u zdjeli. Dodaj vode od namakanja povrća ako već postojeći sok nije prekrio budući kimchi.
Spremi na tamno (ali, ne i hladno) mjesto i neka fermentira minimalno tjedan dana. Kada povrće fermentira, omekša i upije fine začine, možeš premjestiti kimchi u staklenku i čuvati u hladnjaku maksimalno mjesec dana, no kladim se da će planuti i puno prije.
Ako ti se sve ovo čini komplicirano, klikni i naruči gotov organski kimchi i počasti svoj organizam zdravim probiotičkim dodatkom jelima, koji će podržati zdravu crijevnu mikrofloru i na prirodan način potaknuti detoks.
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
bio&bio je robna marka tvrtke Biovega d.o.o. Sva prava pridržana © 2022 Impressum
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
Komentar je uspješno dodan, te će biti prikazan nakon odobrenja administratora. Dodaj novi komentar