Nije slučajnost da se velik broj biljaka sije, presađuje i sadi u proljeće. Iskoristite sve što vam se čini upotrebljivo za biljčicu - staklenke raznog konzerviranog povrća, čaše od jogurta, stare zdjelice, košarice, pregledajte stare šalice koje ste podignuli u zakutak najviše police kuhinjskog ormara...
Proljeće je savršen trenutak za male poljoprivredne kućne aktivnosti i eksperimente sa zelenilom. Povrće i začinsko bilje vrlo jednostavno možete uzgojiti i potom u njima uživati. Birajte organsko sjeme netretirano pesticidima i stimulatorima rasta za najbolje rezultate. Aktivni sijači i prčkatelji po sjemenkama često nemaju više od jednog balkona na zapadnoj strani zgrade na raspolaganju, ali entuzijazam i namjera nadvladavaju svaku prepreku. Nakon svih kreativnih ideja koje sam do sada vidjela, a posebno reciklažnih zahvata, i sama sam dobila inspiraciju probati neke od njih.
Novi život starih predmeta
Osvrnite se oko sebe, otvorite ormare, kutije i police i razmišljajte “zeleno”. Iskoristite sve oko sebe što vam se čini upotrebljivo za biljčicu - staklenke raznog konzerviranog povrća, čaše od jogurta, stare zdjelice, košarice, pregledajte stare šalice koje ste podignuli u zakutak najviše police kuhinjskog ormara.
Korisna zabava za djecu i kako napraviti ljepilo
Uključite i djecu. Rasijecite stare časopise na komadiće, priredite školjke od ljeta, priredite prirodno i potpuno netoksično ljepilo iz kućne radinosti i zabavite se lijepeći zanimljive kolaže na buduće male domove za biljke. Ne znate kako napraviti ljepilo? Ništa lakše - zakuhajte šalicu vode i u nju polagano dodajte dobro izmiješane i potpuno homogene 3 jušne žlice bijelog brašna sa 4 jušne žlice vode i prstohvatom smeđeg šećera. Miješajte na vatri dok se ne zgusne, što traje oko 2 minute. Ugasite vatru, umiješajte šećer, izlijte u staklenku i držite u hladnjaku. U takve šarene i vesele teglice smjestite zeleno začinsko bilje - bosiljak, kadulju i peršin koji daju najbrže rezultate i traže najmanje truda. Čak niti ne moraju završiti na balkonu, smjestite ih na stol, neka budu glavne zvijezde. Nemojte zaboraviti zalijevati ih.
Mali plastenici od PVC boca
PVC boce vam mogu poslužiti kao mali plastenici, zaštitni pokrov koji će stvoriti mikroklimu oko biljke. Rasijecite ih poprečno da biste uklonili grlo, probušite vrelom iglom rupice na vrhu da bi biljka mogla disati i namjestite ih nad biljku. Kada se razvije i dođe vrijeme za uklanjanje vašeg malog plastenika, nemojte to učiniti naglo. Ostavite biljku bez zaštite malo po malo svaki dan, po par sati. Prenaglo izlaganje može završiti kobno, biljčica možda jednostavno neće moći podnijeti temperaturni šok.
Šaka svježe ubranog zelenog s vašeg balkona
Posebno korisno je i iskorištenje starih maminih dugačkih cvjetnih posuda, plastičnih metarskih. Samo ih okačite na rub balkona s prvim suncem. U njima možete pružiti salatu u jednom redu, čime će imati adekvatnu širinu. Slično tretirajte i špinat, koji je najzdraviji kada se jede mlad i svježe ubran. Savršena je “šaka zelenila” koju dodajete u svaki blendani kašasti sok - pružite ruku za pokoji stručak i uživajte u plodovima svoga truda.
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
bio&bio je robna marka tvrtke Biovega d.o.o. Sva prava pridržana © 2022 Impressum
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
Komentar je uspješno dodan, te će biti prikazan nakon odobrenja administratora. Dodaj novi komentar