Pripremite se za zdravu i vitalnu jesen uz savjete Jadranke Boban Pejić.
Početak jeseni donosi energiju zrelosti i žetve u prirodi. U prirodi jesen obilježava velika aktivnost i pripremanje za zimu. I sami primjećujemo da želimo završiti mnoge poslove. Ovo vrijeme također karakterizira i skupljanje misli i ideja, lakše se usmjeravamo na pisanje, čitanje, učenje - um nam je aktivan. Važno je nastaviti s umjerenom fizičkom aktivnošću, a posebno od sredine listopada uvesti više discipline u prehranu, pogotovo ako smo se previše zaigrali preko ljeta.
Vrijeme je za bundeve, tvrđe lisnato povrće, korjenasto povrće i morske alge. Salate gotovo u potpunosti ostavljamo sa završetkom ljeta (naravno, važno je individualno prilagođavanje te prilagođavanje temperaturama). S dolaskom jeseni izuzetno je važna energija onog koji priprema hranu pa više pažnje treba usmjeriti na kuhanje i koncentraciju. U nastavku pročitajte kako prehranu prilagoditi ovom aktivnom godišnjem dobu.
1. S dolaskom jeseni dolazi do sažimanja energije što se ogleda u korjenastom povrću koje treba imati značajnu ulogu u našoj prehrani. Korjenasto povrće grije abdomen, snaži probavu i na taj način jača i funkcije imunološkog sustava. Stoga svakodnevno jedite mrkvu, korijen peršina, pastrnjak, daikon, itd.
2. Smeđa riža treba biti vaša glavna žitarica. Kuhana, pržena, pirjana, a pogotovo meko kuhana kao jutarnja kaša osnažit će pluća i debelo crijevo, organe čija energija pripada jeseni.
3. Ako je salata jelo ljeta, onda je varivo jelo jeseni. Od već spomenutog korjenastog povrća, mahunarki, s tofuom ili seitanom te tempehom ili algama bit će prava prehrambena bomba za vaš organizam.
4. Soja je mahunarka jeseni, što se, naravno, odnosi i na proizvode od soje kao što su tofu, tempeh, umak od soje (shoyu i tamari), miso i sl. Umak od soje i miso mogu biti malo više zastupljeni u začinjavanju juha i variva. Teksturirane proizvode od soje ne preporučujem (medaljoni, pahuljice, ljuspice i sl.) jer negativno djeluju na probavu.
5. Ljutkasti okus je okus koji treba biti svakodnevno prisutan u jelima. Jedan od najjednostavnijih načina je korištenje đumbira koji osim ljutog okusa potiče cirkulaciju te pomaže probavljanje hrane, a pročišćava ujesen ugrožene dišne putove.
6. U zaštiti od viroza prehlada ne zaboravite u kući uvijek imati: kuzu, umeboshi šljive i tamari za ljekovite napitke, lotus čaj za jačanje pluća, te ječmeni slad i limun za viroze s jakom glavoboljom.
7. S dolaskom jeseni češće hranu pripremamo na ulju kako bi dodatno zagrijali organizam. Nerafinirana hladno prešana ulja najbolji su izbor. Bez obzira koja jela pripremamo važno je znati da s dolaskom jeseni većina hrane koju jedemo (oko 70%) treba biti termički obrađena jer sirova hrana hladi organizam, a to nam ujesen bas nije potrebno.
8. Pijte toplu tekućinu: vrijeme je za čajeve! Osim prethodno navedenih napitaka s kuzuom i tople limunade osobito preporučujem čaj MU16, koji je posebno blagotvoran za žene (pomaže kod menstrualnih tegoba i u menopauzi).
9. Smanjite količinu slatkiša u prehrani (umjesto toga jedite svakodnevno neko jelo od bundevel), a voće kuhajte i jedite u obliku kompota koji se u našim krajevima tradicionalno jedu u ovo doba godine. Kruške, jabuke i dinje – voće je s mirisom jeseni.
Još više savjeta potražite u Planetopijinoj kuharici: Jesen, a inspiraciju za najukusnija jesenska jela potražite u našoj riznici zdravih recepata.
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
bio&bio je robna marka tvrtke Biovega d.o.o. Sva prava pridržana © 2022 Impressum
Prijavi se na newsletter i ostvari 10% popusta na sljedeću narudžbu!
Komentar je uspješno dodan, te će biti prikazan nakon odobrenja administratora. Dodaj novi komentar